خطا ۴۰۴ و علت بروز آن و راهکار های رفع این خطا

    • خانه >
    • خطا ۴۰۴ و علت بروز آن و راهکار های رفع این خطا

خطا ۴۰۴ یا نبود صفحه مورد نظر در سایت

خطا نبود صفحه

خطا ۴۰۴ و علت بروز آن ؟

ابتدا قبل از اینکه بخواهیم راه حل های رفع خطای ۴۰۴ را بررسی کنیم، باید بدانیم خطای ۴۰۴ چیست و در چه مواقعی نشان داده می شود. خطای ۴۰۴، کد اعتبار HTTP است و زمانی نشان داده می شود که صفحه مورد نظر شما توسط سرور پیدا نگردد. این خطای ۴۰۴ می تواند توسط خود سرور نشان داده شود یا خود طراح سایت یک صفحه اختصاصی با اخطار ۴۰۴ را طراحی نماید.

امروزه یکی از ملاک های گوگل برای سئو سایت، طراحی صفحه ۴۰۴ و معرفی آن می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید، کاربر در سایت شما اصلا نباید با خطای ۴۰۴ روبرو شود و صفحاتی را حذف می کنید، بهتر است که دیگران صفحات ریدایرکت کنید، در غیر اینصورت علاوه براینکه سایت شما مشمول جریمه گوگل خواهد شد، تاثیر منفی می تواند برروی سئو سایتتان داشته باشد.

معرفی و رفع خطای ۴۰۴

احتمالا شما چندین بار با این خطا مواجه شده باشید، این خطا یکی از معروف ترین و رایج ترین خطا های در سطح اینترنت میباشد که معمولا به علت دنبال کردن لینک های مرده یا خراب به وجود می آید. اصولا وجود صفحه ۴۰۴ در وبسایت ضروری است و همچنین نمایش داده شدن آن برای کاربر اجتناب ناپذیر است. اگر کاربر نام دامنه شما را در مرورگر بزند و سپس بعد از نام دامنه، مسیری که در وبسایت شما وجود ندارد را بزند مسلما با صفحه‌ی ۴۰۴ روبرو می‌شود. و این اصلا چیز بدی نیست. در واقع خطای ۴۰۴ ای مخرب است که ابتدا آن مطلب یا لینک موجود بوده ولی پس از گذشت زمان آن لینک تغییر کرده یا آن نوشته پاک شده است. (این نکته را همیشه به ذهن بسپارید که تمامی صفحات ۴۰۴ بد نیستند)
خطا 404 و علت بروز آن و راهکار های رفع این خطاخطای دیگری داریم با عنوان Server Not Found نیز داریم که نباید با خطای ۴۰۴ آن را اشتباه بگیرید. در خطای ۴۰۴ ما با سرور ارتباط برقرار کرده ایم اما منبع درخواستی ما موجود نیست در صورتی که در خطای سرور یافت نشد، امکان برقراری ارتباط با سرور وجود ندارد.

این خطا ممکن است به شکل های زیر برای شما نمایش داده شود:

۱- Error 404
۲- ۴۰۴ Not Found
۳- The Requested URL[URL] was not found on this server
۴- HTTP 404
۵- ۴۰۴ Page Not Found
۶- ۴۰۴ File or Directory Not Found

خطا ۴۰۴ و علت بروز آن و راهکار های رفع این خطا

خطا ۴۰۴ و علت بروز آن و دلایل رخ دادن آن :

از نظر تکنیکی، خطای ۴۰۴، یک اخطار  سمت کلاینت می باشد که کاربر عامل ایجاد آن است. این اخطار بیشتر زمانی روی می دهد که کاربری آدرس صفحه را نادرست وارد می کند یا اینکه آدرس صفحه ای که تایپ می کند، وجود ندارد و قبلا سعی نکرده است که در خصوص انواع اطلاعاتی بدست بیاورید.

یک عامل دیگر، حذف صفحه مورد نظر است و مالک سایت آدرس صفحات قدیم را به صفحات جدید، ریدایرکت نکرده است. وقتی کاربری روی لینکی کلیک می کند که صفحه آن حذف شده، با خطای ۴۰۴ مواجه می شود. برای این منظور بهتر است که هر صفحه ای که حذف می شود، آدرس آن به یک صفحه مرتبط ریدایرکت گردد.

۱-دلایل نامعلوم..!

بعضی از دلایل بروز این خطا کاملا نامعلوم است..! حتی ممکن است شما آدرسی را که در وبسایتتان حذف شده را هم تغییر دهید اما باز این خطا رخ بدهد. برای رفع این نوع خطا ها باید کش مرورگرتان را خالی کنید. یعنی کلید های F5 و یا Ctrl+F5 را روی صفحه ای که این خطا رخ داده فشار دهید.

 

۲-اشتباه های تایپی..!

این خطا همچنین ممکن است به دنبال خطا های انسانی رخ بدهد. برای مثال شما آدرس یک صفحه را اشتباه وارد کرده باشید یا ممکن است لینکی را در پست وبسایتتان استفاده کنید و بعدها آن لینک عوض شود و این خطا نمایش داده شود. پس برای رفع خطای ۴۰۴ لینک ها را به دقت بررسی کنید.

 

۳-طول لینک ها را کم کنید!

گاهی به علت پیچیده بودن و طولانی بودن لینک ها امکان خطا نیز وجود دارد، به خصوص اگر کاربران وبسایتتان لینک را برای دوستانشان تایپ کنند احتمال خطا نیز بیشتر میشود بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که حدالامکان از لینک های ساده برای مطالب خودتان استفاده کنید. لینک های ساده بسیار مهم هستند، زیرا کاربران وقتی لینک شما را فراموش میکنند بخشی از آن را در موتورهای جستجو تایپ میکنند و اگر لینک شما ساده باشد بهتر در ذهن کاربران جای میگیرد.

 

۴- افزونه ها…

گاهی به دلیل تداخل افزونه هایی که اضافه میکند این خطا رخ میدهد، پس باید همیشه چک کنید ببینید چه افزونه هایی را نصب کرده اید و همینطور تداخل بین افزونه ها را چک کنید. همچنین افزونه هایی نیز وجود دارند که در صورت بروز خطای ۴۰۴ آن صفحه را به صفحه دیگری (آدرس جدید یا آدرس مرتبط تر) منتقل میکنند که بد نیست از آنها هم استفاده کنید.

 

رفع خطای ۴۰۴

۱٫خطا ۴۰۴ و علت بروز آن واقعا نامعلوم است، حتی ممکن است که شما آدرس صفحه حذف شده را به صفحه دیگر ریدایرکت کرده باشید اما باز این اخطار نشان داده شود. بهتر است که چندبار دکمه Refresh یا F5 را چند بار بزنید تا از اگر در کش سیستم وجود داشته باشد، از بین برود.

۲٫آدرس صفحه یا URL را بررسی کنید. ممکن است به اشتباه تایپ یا نوشته شده باشد. حتی ممکن است در لینک هایی که در سایت قرار گرفته است، آدرس به اشتباهی نوشته شده باشد.

۳٫سطح صفحات را در آدرس کم کنید. برای مثال فرض کنید که آدرس www.test.com/a/b/c.html برای دسترسی به یک صفحه سایت خود تعریف کرده اید. این آدرس کاملا طولانی است و کاربران خیلی حوصله تایپ ندارند پس بهتر است تا جایی که می توانید آدرس صفحه خود را کوتاه کنید.

۴٫کاربران وقتی آدرس دقیقی را نمی دانند، آن را در موتورها، جستجو می کنند. پس سعی کنید حتما آدرس خود با کلمات ساده ای بنویسید که در سریعا در موتورهای جستجو نشان داده شود.

۵٫از کاربران بخواهید که کش مرورگر خود را پاک کنند. چون بعضی از آدرس ها در کش قرار می گیرند و صفحات قبلی را نشان می دهند.

۶٫کاربران اگر نتوانند به هر دلیلی سایت را پیدا کنند، با مسئولین سایت تماس می گیرند. پس حتما از قبل اطلاع رسانی نمایید یا راه تماس با سایت را در مکان مناسب و قابل دید قرار دهید.

©2020 All rights reserved. Design by paradisewebs